Pozdravljene nove šentviške orgle

Zapojte zahvalo, igrajte našemu Bogu. Ps 147,7

Za nami je praznični konec tedna, ki smo ga posvetili novim šentviškim orglam. Skoraj tri leta župnijskega življenja smo posvetili spoštljivemu slovesu od starih orgel, načrtovanju novih, njihovi izdelavi in montaži ter pripravi današnje slovesnosti.

V priložnostni knjižici, ki smo jo izdali ob blagoslovu novih šentviških orgel župnik Izidor pravi takole:

»V oznanilih, aprila 2020, sem zapisal: Časi so hudi in negotovi. Leta 1912 (8. marca), ko je župnik Vidergar naročil in podpisal pogodbo za nove orgle, pa so bili časi prav tako hudi in negotovi. Pripravljala se je prva svetovna vojna, ljudje so bili revnejši kakor mi danes. Pa so vseeno preskrbeli orgle, ki so služile dobro stoletje. Verjamem, da bomo, ko bo projekt izpeljan, ponosni, kot smo ponosni na novo župnišče, nove lestence, prepleskano cerkev, povečan kor, obnovljene podružnice, nove zvonove itd. Brez muje se še čevelj ne obuje, kaj šele postavijo nove orgle za naslednjih sto in več let. Hvala lepa za vse darove in pomoč tudi v teh hudih časih ter za dobro voljo, saj veselega darovalca Bog ljubi! Februarja 2023 smo delo dokončali in z veseljem dočakali naše nove orgle. Ta veličastni inštrument naj slovesno poje ob vseh slovesnostih, praznikih in raznih dogodkih, ki bodo sledili. Orgle bodo spremljale prihodnje rodove od krsta, prvega sv. obhajila, do birm in porok. Pa vse do takrat, ko bodo vsakemu posebej pele žalostinke in nam budile upanje ter vero v srečno večnost.«

V soboto, 11. 2. 2023, na praznik lurške Matere Božje, je bila po večerni maši slovesna predstavitev novih orgel. Zgodovino starih orgel in načrtovanje novih je predstavil idejni vodja novih orgel, Luka Posavec. V bogati slikovni in besedni predstavitvi smo spoznali veličino novega inštrumenta, ki ohranja dediščino starih orgel, orglarske tradicije orglarjev Franca Goršiča in Ivana Milavca, ter zvočne barve svetovno znanih orgel v Hoffenheimu. V nadaljevanju je Luka predstavil delo orglarske delavnice Močnik in  celoten potek izdelave ter montaže novih orgel.

Nekaj podatkov o novih orglah:

Orgle je izdelalo Orglarstvo Močnik iz Cerkelj na Gorenjskem, zasnovo dispozicije so pripravili Luka Posavec, Aleš Razpotnik in prof. dr.h.c. Christoph Bossert. V orglah je 1650 piščali, 1220 kovinskih in 430 lesenih. Na treh manualih in pedalu imajo razporejenih 28 zvenečih registrov. Štirinajst registrov je iz zgodovinskih orgel Franca Goršiča (1836–1898) iz Vipave (1892). Kot poklon nemškemu orglarju Eberhardu Friedrichu Walckerju (1794–1872) pa vsebujejo nove orgle tudi pet zvočnih barv svetovno znanih orgel v Hoffenheimu (1846) ter barvo zvoka imenovano Kvintaten iz orgel Ivana Milavca (1874–1915) v ljubljanski stolnici. Orgle delujejo po principu mehanske igralne trakture na stožce.

V drugem delu predstavitve so besedo oz. glas dobile nove orgle. Ob razlagi Aleša Razpotnika in igranju Luke Posavca smo lahko prisluhnili melodijam posameznih registrov. Sledila je podelitev zahval vsem, ki so se v času zbiranja sredstev za nove šentviške orgle, še posebej izkazali s svojo velikodušnostjo. Zahvale so prejeli svojci pokojnih, kjer se je za dober namen ob smrti zbralo več kot 1000 oz. 3000 €. Sledile so zahvale dobrotnikom, ki so darovali 1000 €. Šentviške orgle imajo tudi dva botra (darovalca nad 3000 €), to sta Anton Medved in podjetje Agrograd in Tone Kavšek iz Glogovice. Zlati botri pa so z darom nad 5000 postali Kujerjevi iz Sel pri Dobu.

Nedeljski dan je bil na vse strani obsijan s soncem. Pogled na šentviško cerkev in veličastni mlaj ter praznično pritrkavanje v zvoniku so s ponosom oznanjali dan velike slovesnosti. Napočil je čas za blagoslov novih orgel.  Z veseljem smo med nami pozdravili nadškofa Stanislava Zoreta in ga nagovorili z besedami:

»Spoštovani gospod nadškof Stanislav Zore, prijazno pozdravljeni med nami v Šentvidu. Skupaj z našim župnikom Izidorjem se veselimo, da boste danes blagoslovili naše nove orgle. Prijazen pozdrav našemu prijatelju, opatu Maksimilijanu Fileju in vsem prisotnim duhovnikom.

V današnjem berilu piše: Česar oko ni videlo in uho ni slišalo in kar v človekovo srce ni prišlo, je Bog pripravil tistim, ki ga ljubijo. In brez dvoma so z vsem srcem ljubili Boga pretekli rodovi naši župnije. Ljubili tako močno, da so zgradili to svetišče in vse kar je v njem. Ljubili tako srčno, da so v tem svetišču ustvarili prostor molitve in slavljenja. Ljubili tako zvesto, da so skrbno ohranjali dediščino in vrednote. Naše stare orgle so vse to nosile v sebi – spomine, skrbi, solze težkih let in svetlobo upanja. Tudi nešteto ur in melodij naše dolgoletne organistke Mari, ki nas gotovo s posebno naklonjenostjo spremlja iz večnosti. Stare orgle so se v dolgih desetletjih utrudile in dočakale spoštljivo slovo. Pred tremi leti je dozorela želja in začeli so se načrti za nove šentviške orgle. V tem času smo na različne načine doživljali Božjo milost. Spoznavali smo, da je Bog začetek in izvir vseh naših načrtov in dejanj. Učili smo se potrpežljivega čakanja in spoštljivega čudenja nad veličino inštrumenta, ki so ga mojstri gradili tako rekoč pred našimi očmi.

Verz iz svetopisemskega psalma, ki pravi: Zapojte zahvalo, igrajte našemu Bogu, lepo opiše naše današnje razpoloženje. Vrhunec projekta in vsestranskega povezovanja naše župnije. Zapeli bomo, nove orgle bodo zaigrale in postale nepogrešljivi del našega župnijskega življenja. Naj bo današnji dan poln hvaležnosti, ponosa in iskrenega veselja.

Gospod nadškof, prosimo vas, da blagoslovite nove šentviške orgle«.

Gospod nadškof je nato s spremstvom odšel na kor in blagoslovil nove orgle. Oglasil se je glas inštrumenta, ki bo odslej nepogrešljiv del naših življenj. Organist Robert Markovič in zborovodkinja Simona Zvonar sta več mesecev pripravljala pevce naših župnijskih zborov, ki so z ubranim prepevanjem pokazali svoje navdušenje nad današnjim dnem in novimi orglami.

Med mašo smo se v prošnjah za vse potrebe spomnili na našo župnijo, na družine in naš narod ter na pokojne organiste, pevce in duhovnike naše župnije, še posebej na pokojnega župnika Jožeta Grebenca, čigar obletnice smrti smo se spominjali v teh dneh.

Nadškof je v svojem nagovoru poudaril moč medsebojne povezanosti in poudaril, da je današnji dan, dan hvaležnosti, ponosa in veselja:

»Hvaležnosti dragemu Bogu zato ker je vodil in krepil naša prizadevanja, naše moči, naše sodelovanje, da smo od prve ideje, preko vsega načrtovanja, mogli prti do tega trenutka, ko hvaležno gledamo na kor in hvaležno prisluhnemo igranju novih orgel in ko s hvaležnostjo gojimo spomin na minula tri leta priprav.

To je tudi dan ponosa. Ponosa zaradi tega, ker nosimo v sebi dediščino naših prednikov. Ponosni ne zaradi tega ker je preteklost imenitna. Ampak ponosni tudi zato, ker je ta preteklost zaupana vam, današnjemu rodu kristjanov v Šentvidu, zato da današnji rod Šentvidčanov to preteklost ohranja živo. Da se ne spremeni v spomin in zgodovinske podatke, ampak da ostane življenje, ki poganja poganjke za prihodnje sadove in žetev.

In končno, dan veselja. Veselega darovalca Bog ljubi. In te orgle in vse njihovo igranje, vse naše prizadevanje,  vsa preteklost, sedanjost in prihodnost govorijo o Bogu našega veselja in naše radosti. In zato v njem in zaradi njega prekipeva naše veselje v težkih in v lepih trenutkih. Naj bo današnji dan in blagoslov, ki smo ga opravili, ne samo blagoslov teh novih orgel, ampak blagoslov tega občestva, blagoslov vaše vere, blagoslov vaših družin in blagoslov vaše odločenosti, da boste živeli v Kristusu. In blagoslov vašega krščanskega pričevanja v svetu v katerega smo poslani.

Ob koncu maše se je tajnik ŽPS, Drago Stopar, zahvalil gospodu nadškofu, orglarskemu mojstru Tomažu Močniku, idejnima vodjema projekta – Luku Posavcu in Alešu Razpotniku ter številni množici sodelavcev, tako tistim, ki so pomagali pri delih na koru, kot tudi vsem, ki so se vključili v organizacijo, pripravo in izvedbo slovesnosti. Sledila je še zahvala gospodu župniku in izročitev unikatnega darila – posebne piščali, ki jo je izdelal mojster Tomaž Močnik.

Dragi naš župnik. Projekta novih orgel ste se lotili z navdušenjem in optimizmom. Verjeli ste, da lahko v sorazmerno kratkem času izpeljemo vse, kar je potrebno. Kot odličen gospodar in človek akcije, ste spet povezali vso župnijo in nam omogočili, da skupaj ustvarimo nekaj nepozabnega. Orgle so dokaz, da spoštujemo dediščino preteklih rodov in so upanje, da bomo vero ohranjali še naprej. Skupaj z vami, župnik Izidor.

V spomin na današnji dan in na projekt novih šentviških orgel, vam podarjamo unikatno darilo – piščal mojstra Tomaža, ki ne bo vgrajena v orgle, ampak bo čisto vaša. Naj vas pogled nanjo vedno spomni, kako zelo smo hvaležni, da vas imamo. Tudi ta piščal ima svoj čisto unikaten glas. Mi pa si želimo, da bi vaš glas in vaše delo še dolgo povezovali našo šentviško župnijo!

Tudi župnik Izidor se je zahvalil vsem, ki so na kakršen koli način sodelovali pri projektu in vse zbrane povabil na pogostitev v župnijski dom. Mogočno je zazvenela še zahvalna pesem, nadškofov blagoslov in spodbudna misel na koncu maše pa sta pripravila lep uvod v prisrčno druženje in bogato pogostitev.

Fotogalerija: https://sentvid-zupnija.si/galerija/

Deli zgodbo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email