DEKANIJSKO SREČANJE ŽUPNIJSKIH KARITAS

V soboto, 20. februarja 2016 smo imeli v Šentvidu pri Stični dekanijsko srečanje Župnijskih karitas (ŽK).

Ob 9. uri smo se zbrali v župnijski cerkvi sv. Vida, kjer smo imeli sveto mašo za vse sodelavce  ŽK  iz grosupeljske dekanije. Sveto mašo je daroval predsednik Škofijske karitas Ljubljana (ŠKL) Marko Čižman v somaševanju z g. Izidorjem Grošljem in g. Milanom Grdenom.

Po sveti maši smo se zbrali ob grobu pokojnega župnika Jožeta Grebenca, kjer smo skupaj zmolili Oče naš in prižgali svečko.

Druženje se je nadaljevalo v novem župnijskem domu ob kavi in čaju, nato pa nam je g. Marko Čižman spregovoril o karitativnem delu.

Polje našega dela je zelo široko in je vredno pohvale. Vsaka naša dobrodelnost bo ostala v srcih ljudi in v božjem srcu. Tu pa je vredno biti zapisan.

Pri svetih mašah in v osebnih molitvah moramo prositi Boga, naj nam odpre srce in oči, da bomo znali prepoznati soljudi, ki so pomoči potrebni. Slovenci smo namreč ponosni ljudje, ki zelo težko priznamo, da rabimo pomoč.

Karitasovi sodelavci moramo biti družina, v kateri se dobro počutimo, v okviru katere naredimo veliko dobrega, v kateri se lahko veliko naučimo drug od drugega. Tu smo za druge, vendar ne smemo pozabiti nase. Že medsebojno povezovanje in drobne medsebojne pozornosti veliko pomenijo. Pozitivna je tudi odprtost navzven – povezovanje z ostalimi ŽK. Medsebojno si prenašamo izkušnje, znanja, pomoč in se duhovno bogatimo.

Naše delo je tudi to, da svoje prejemnike pustimo odrasti oz. jim pri tem pomagamo. Učimo jih, da tudi oni pomagajo soljudem, jim naredijo kaj dobrega v okviru svojih zmožnosti

Premalo delujemo na področju medgeneracijskega povezovanja. Občasno bi lahko vključevali v naše programe mlade, jim posredovali znanja in izkušnje, k čemur bi lahko povabili tudi zunanje sodelavce. Tudi mi bi se od mladih marsičesa naučili.

Sledile so predstavitve prisotnih ŽK, od katerih delujejo že 25 let ŽK iz Ivančne Gorice, Stične, Škofljice in Grosuplja, ŽK Šentvid pri Stični pa deluje osmo leto. Toplo smo pozdravili na novo ustanovljeno ŽK iz Šentjurija pri Grosuplju, katerim smo zaželeli bogato delovanje.

Ker je bila ŽK iz Šentvida pri Stični gostiteljica tokratnega dekanijskega srečanja, je tajnica Tatjana Škrabec naše delovanje natančneje predstavila.

K ustanovitvi nas je pripravil in nas opogumil pokojni župnik Jože Grebenc. Dne 29. 1. 2008 smo imeli ustanovno sejo. Prvič smo se v javnosti predstavili junija 2008, ob odprtju klančine za invalide, ki vodi do pokopališča. Prvo delitev hrane smo imeli v decembru 2008. Hrano smo kupili sami. Pred tem smo delali adventne venčke in imeli prvi dobrodelni koncert in s tem zbrali prva finančna sredstva. Takrat smo oskrbeli 37 oseb.

Prvo uradno delitev paketov hrane iz ŠKL smo imeli v maju 2009. Pakete je prejelo 33 oseb.

Trenutno sestavlja našo ŽK  14 sodelavcev. Svoj prostor imamo v starem župnišču, ki je v lasti župnije. Srečujemo se vsako zadnjo sredo v mesecu, po potrebi večkrat. Delitev hrane imamo 2. in 4. petek v mesecu.

Po svojih močeh pomagamo prejemnikom iz naše župnije, kateri morajo imeti urejeno dokumentacijo. V zadnjem letu redno pomagamo 74 osebam, to je 30 družinam in posameznikom (50 paketov). Trenutno pomagamo tudi družini, v kateri je zbolel oče, ki je prinašal edini vir dohodka. Mesečno plačujemo vse njihove položnice. Pomagamo tudi drugim našim župljanom ob nesrečah in boleznih (požar, invalidnost…).

Odzovemo pa se tudi na klic iz drugih ŽK ali krajev, tudi izven naših državnih meja. Finančno smo pomagali dečku s cerebralno paralizo. S polnim tovornjakom pohištva, oblek in hrane smo se napotili v Gorišnico na Dravskem polju, kjer so imeli poplave. Organizirali smo dobrodelni koncert za poplavljeno Planino. Odpeljali smo poln tovornjak z oblačili in hrano v Bosno.  Tovornjak krme za živino smo podarili v Dobrepolje. Finančno smo pomagali družini, ki ji je plaz uničil hišo, podarili finančni prispevek prizadetim otrokom iz društva Vera in luč in za Nepal.

Pri delu nam pomagajo stalni in občasni donatorji in podjetniki in naše vsakoletne aktivnosti. Letos bomo imeli že 9. dobrodelni koncert, sodelujemo v  akciji Manjša sveča, za sočloveka sreča, naša stalna praksa je tudi sprejemanje in oddajanje ozimnice, kar je v veliko veselje naših prejemnikov. Letos smo dobili in razdelili 1.600 kg hrane. V letošnjem adventu smo imeli tudi mlade dobrotnike, ki jih je navdušil naš g. kaplan. Otroci so se odpovedali  sladkarijam in jih podarili svojim vrstnikom, ki si jih ne morejo privoščiti.

Včasih nas kar pred vrati čaka paket s prepotrebnimi dobrotami. Imamo pa tudi posameznike, obrtnike, podjetnike, kmete, ki so naši donatorji ali pa nam kaj naredijo, popravijo, prepeljejo, pripravijo ozvočenje, spečejo kruh… Tudi brez pomoči naših družinskih članov ne bi šlo.

Da se naše finančno stanje obnavlja, se prijavljamo tudi na razpise občine Ivančna Gorica in na razpise ŠKL, ki nam pomagata, da lahko prosilcem omogočamo nabavo prepotrebnih drv, šolskih potrebščin, plačilo položnic, počitnic in nabavo hrano, ki nam primanjkuje.

Vsako leto imamo sveto mašo za bolne in starejše, med katero je možno prejeti zakrament bolniškega maziljenja. Med mašo sodelujemo tudi člani ŽK. Po maši zanje organiziramo družabno srečanje.

V adventnem času obiskujemo naše starejše in bolne farane, ki so stari 80 let in več in jih skromno obdarimo.

Člani ŽK se redno družimo na sejah. Med nami so se spletle prijateljske vezi. Družimo se ob izdelavi adventnih venčkov, izdelavi voščilnic, na enodnevnih in dvodnevnih romanjih. Skupaj se veselimo naših uspehov, pa tudi jokamo in žalujemo skupaj.

Organiziramo tečaje (Nega na domu, Zdrava  prehrana), predavanja ( dr. Jože Ramovš, Meti Bijec, Bogdan Žorž, dr. Stanko Gerjolj), izvedli smo prireditev ob kulturnem prazniku s pisateljem Ivanom Sivcem in harfistko Eriko Gričar. Pripravljamo razstave (Vzhodna liturgija in razstava ikon, razstava o delu in življenju misijonarja Janeza Janeža, razstava pletarke Tončke Jemec, razstava slik Jožeta Bartola) in predstavitve misijonarjev (laična misijonarka Tina Zajc iz Angole).

Sodelovali smo pri pripravah na župnijski dan, pripravili stojnico in pomagali. Mladini na oratoriju vedno preskrbimo kakšen obrok.

Svojega predstavnika imamo v Župnijskem pastoralnem svetu, kateremu tudi pomagamo, če je potrebno. Udeležujemo se seminarjev, ki jih organizira ŠKL, duhovnih  obnov v naši dekaniji, občnega zbora.

Vsem, ki so v tem sestavku kakorkoli omenjeni, se iskreno zahvaljujemo, kajti z njihovo pomočjo je delo lažje, veliko število soljudi pa s tem lahko preživi.

Naša zavetnica sveta Elizabeta se je z vsem srcem posvetila ubogim, mi pa se po svojih močeh trudimo, da bi ji sledili in z božjo pomočjo sprejemamo uboge današnjega časa.

Po končanih predstavitvah smo si pod vodstvom g. župnika ogledali vse prostore našega župnijskega doma, od katerih so nas najbolj prijetno presenetili prostori naših mladincev, ki so si jih uredili čisto sami, v sodelovanju s kaplanom Brankom Setnikarjem.

Za naše goste smo pripravili kosilo, med katerim so se stkale posebne vezi.

Zaradi tega srečanja bomo svoje dobrodelnost nadaljevali še z večjim veseljem.

ŽK

Tekst: Jožica JEVNIKAR

Fotografije: Tatjana ŠKRABEC in Lojzka SEVER

Več fotografij si lahko ogledate v GALERIJI.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deli zgodbo

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email